Санітарна вибіркова рубка – необхідний захід

Категорія: Новини підприємства

 На цих фото Ви бачите процес підготовки до вибіркової санітарної рубки: правцівники Привітнянського лісництва (лісничий Петро Грищенко, майстер лісу Юрій Саченко, майстер лісу Віталій Оксьоненко) оглядають та відводять дерева під рубання. Потрібно сказати, що рубки, якого б виду вони не були,  - це далеко не забаганка лісівників, а невід’ємна частина комплексу лісівничих заходів, які необхідні для отримання максимального фінансового результату від ведення лісового господарства.  Порядок їх підготовки і проведення чітко регламентується законодавством України : «Санітарні правила в лісах України», Лісовий кодекс, а на об’єктах природно-заповідного фонду – Закон України «Про природно-заповідний фонд України» та нормативні акти природоохоронного законодавства.
 
Отже, вибіркова санітарна рубка – це вид санітарно-оздоровчих заходів для поліпшення подальшого санітарного стану лісу, які зводять до мінімуму подальше ураження шкідниками насадження. Тож, особливість таких рубок у тому, що призначаються вони не за віком, а за санітарним станом насаджень та ступенем їх ураження тим чи іншим шкідником або хворобою лісу. Під час вибіркової санітарної рубки з насадження вилучають сухостійні дерева та дерева, що відмирають, а також дуже ослаблені шкідниками, хворобами, пожежею чи стихійним лихом. Важливо: чим скоріше будуть зрубані та вивезені з осередку ураження такі дерева, тим менша буде площа зараження і відповідно – об’єми збитків.

Однак процедура призначення санітарних рубок – справа не одного дня. Вибіркова санітарна рубка підприємством-лісокористувачем призначається за матеріалами лісовпорядкування та лісопатологічних обстежень виявлених ділянок відповідними спеціалістами (зокрема, лісопатологами Державного спеціалізованого лісозахисного підприємства «Вінниця лісозахист»), а на об’єктах природно-заповідного фонду – ще й фахівцями Міністерства охорони довкілля. Складаються Акти, а на їх основі дозвільні документи. Вони обов’язково проходять узгодження у місцевих органах самоврядування, часто із залученням громадськості та додатковим оглядом ділянки, що потребує санітарно-оздоровчих заходів.

Відведення здійснюють спільно фахівці лісництва: відбирають та нумерують дерева, роблять виміри, що потрібні для розрахунків кубатури деревини та вартості робіт, складають відомість дерев, де зазначають породу, категорію технічної придатності і підставу для відбору під рубку – усе згідно методичних вказівок з відведення та таксації лісосік, а також Санітарних правил в лісах України.  

Часто, побачивши зелену хвою чи нерозроблені верхівки із живою хвоєю на зрубаних деревах, людина, не дотична до лісового господарства, може вирішити, що вони були видалені лісівниками неправомірно. Проте в силу біологічних особливостей того чи іншого шкідника (залежно від того, яку частину дерева від вражає) лісовод візуально визначає ступінь ураження дерева. Тому тільки спеціалісти-лісопатологи можуть зробити професійні та об’єктивні висновки про доцільність чи не доцільність призначення окремого дерева чи насадження до рубки.
09.03.2023 08:00 давність новини: 2 р.