Охорона та захист лісів – одне з головних завдань, що виконує ДП «Малинський лісгосп АПК». Підприємство здійснює комплекс профілактичних  заходів з попередження лісових пожеж, запобігання розповсюдженню шкідників та хвороб лісу, проводить рейди з виявлення самовільних рубок.

Для захисту лісів від пожеж в лісгоспі діє дві лісові пожежні станції 1-го типу. Вони укомплектовані трьома пожежними автомобілями, патрульним автомобілем УАЗ, шістьма тракторами з плугами ПЛ-75-15, повністю забезпечені пожежним інвентарем відповідно до діючих нормативів. Окремий пожежний автомобіль ЗІЛ-131 знаходиться у віддаленому Барвінківському лісництві, яке має 3,6 клас пожежної безпеки. В кожному з чотирьох лісництв є патрульні автомобілі, трактори з плугами ПЛ-75-15, ємності для води на 1200 л та автомобілі для перевезення працівників.

У лісництвах сформовані також пункти зосередження пожежного інвентарю. Під час високого класу пожежної небезпеки у лісництвах організоване цілодобове чергування. Для попередження виникнення лісових пожеж та поширення вогню на підприємстві регулярно проводять догляд за мінсмугами та щороку створюють щонайменше 200 км нових мінералізованих смуг.

Для оперативного виявлення загорянь у лісових масивах та швидкого реагування задля їх ліквідації встановлено сучасні пожежно-спостережні вежі з камерами відеонагдяду. Завдячуючи потужному оптичному збільшенню і точному масштабуванню система забезпечує зовнішнє спостереження та контроль на довгій дистанції. Інформація з камер стеження передається на монітори пункту цілодобового відеоспостереження, де також відбувається управління єдиною системою відеонагляду. Облаштування пожежних водойм – частина комплексу протипожежних заходів, які проводить лісгосп.

Підприємством «Малинський лісгосп АПК» облаштовано вже 21 пожежну водойму відкритого типу. Кожну з них перевірено на відповідність до норм, належно позначено, обладнано спеціальним пірсом, на який може виїхати пожежна машина. Лісовою охороною підприємства постійно здійснюється перевірка технічного стану водойм, догляд за конструкціями, їх поновлення та ремонт. Підприємством встановлено понад сто аншлагів наочної агітації на протипожежну тематику.

Комплекс санітарно-оздоровчих заходів, що здійснюють у вогнищах зараження, спирається на інструкції науковців  Поліського філіалу Українського науково-дослідного інституту лісового господарства, з яким укладено договір про співпрацю. Так, у першій половині січня 2022 року буревії пошкодили значні ділянки насаджень на території усіх лісництв підприємства. Спеціально створена комісія, з інженером-лісопатологом у складі, оперативно виявила та обстежила  пошкоджені ділянки. Адже пошкоджені дерева навесні стають місцями масового розмноження стовбурових шкідників, тому такі ділянки потребують проведення вибіркового санітарного рубання. За результатами обстежень складено відповідний Акт лісопатологічних обстежень, на підставі та відповідно до «Санітарних правил в лісах України» було проведено санітарнооздоров чі заходи.

Створення штучних гніздівель, як спосіб приваблення птахів, є одним з дієвих способів боротьби із шкідниками лісу. Щорічно у лісгоспі виготовляють щонайменше 300 шпаківень для розвішування поблизу новостворених ділянок лісових культур.