Лісовідновлення та лісорозведення – пріоритетний напрямок діяльності лісогосподарського підприємства.
У 2022 році на зрубах створено майже 140 га нових лісів. За останні 10 років дочірнім підприємством «Малинський лісгосп АПК» проведено лісовідновлення на більш як 1861 га площі. Витрати на створення 1 га лісових культур становлять 3408 грн власних коштів підприємства.
Щорічний середній обсяг суцільних зрубів по лісгоспу становить близько 176 га. На кожній ділянці, що вийшла з-під зрубів, проводиться комплекс лісовідновлювальних робіт:
механізована підготовка ґрунту, що є однією з головних умов високої приживлюваності посадкового матеріалу;
передпосадковий обробіток саджанців задля підвищення їх стійкості до хвороб та шкідників;
висаджування вручну за допомогою меча Колесова;
догляд за лісовими культурами та доповнення (при необхідності).
Увесь комплекс робіт виконується під керівництвом досвідчених лісоводів.
Посадковий матеріал для здійснення лісовідновлення підприємство вирощує на базі лісництв у кількості, яка повністю забезпечує потребу лісгоспу. Для цього створено тимчасові лісорозсадники, теплиці та короби, а також стаціонарну теплицю на базі Барвінківського лісництва – загальною площею 0,39 га. Вирощування посадкового матеріалу – це низка робіт: збір насіння (шишок та плодів), їх транспортування, переробка та зберігання, передпосівний обробіток ґрунту, висівання та догляд за сходами, сортування та облік сіянців. Усі ці роботи трудомісткі та потребують значних витрат. Собівартість однієї тисячі сіянців сосни звичайної становить близько 260 грн. ДП «Малинський лісгосп АПК» використовує лише висококласний посівний та посадковий матеріал, як основу для створення якісних лісових культур, а у подальшому – деревостанів. За результатами інвентаризації посадкового матеріалу у 2022 році у Малинському лісгоспі АПК вирощено понад 810 тис штук сіянців. Найбільше наявно основної лісоутворюючої породи сосни – близько 735 тис штук. Решта – листяні породи, які використовують для створення змішаних лісових культур.
Лісокультурна кампанія розпочинається з підготовки посадкового матеріалу. Перед висадкою сіянці захищають від хвороб та шкідників сучасними ефективними методами. Дотримання технології посадки, як і ретельне виконання підготовчих робіт, має великий вплив на приживлюваність та швидкість зростання сіянців.Загалом під час лісокультурної кампанії 2022 року було висаджено понад 140 га лісу. Для підвищення стійкості насаджень створюються змішані лісові культури – хвойно-листяні посадки основних лісоутворюючих порід (сосна, береза, дуб). Фахівці ДП «Малинський лісгосп АПК» контролюють якість висадки, а також здійснюють технічне приймання висаджених культур на кожній конкретній ділянці. Адже якість посадки лісових культур – це запорука майбутнього здорового лісу.
Догляд за лісовими культурами
Ручний та механізований догляд за лісовими культурами проводиться кілька разів на рік, залежно від потреби, поки посадку переведуть у покриту лісом площу. Особливої уваги потребують посіви та лісові культури перших трьох років. Знищення бур’янів, трав’яної рослинності в рядах та міжряддях, порослі малоцінних порід забезпечує сприятливі умови для зростання основної лісоутворюючої породи. Рубки догляду є важливою складовою комплексу робіт направлених на формування високопродуктивних, стійких до зовнішніх впливів насаджень. Рубки освітлення проводяться для формування деревостанів бажаного складу та густоти, забезпечуючи таку участь головної породи у деревостані, яка відповідає конкретним лісорослинним умовам та призначенню створюваного деревостану. Прочищенням формується склад та рівномірне розміщення дерев головної породи. Саме тому рубки догляду в молодняках проводяться шляхом періодичного вирубування дерев, подальше збереження яких у складі насаджень недоцільне. Щорічно на підприємстві проводять значний обсяг таких рубок догляду – близько 60 га на рік.