Ми, полісяни, не уявляємо свого життя без лісу. Щоразу як у ньому буваємо наповнюємося та натрапляємо на щось цікаве. І, напевне, вам доводилося бачить такий чи подібний стовпчик. Ось цей, наприклад, що знаходиться на території майстерської дільниці №2, яким опікується старший майстер Ворсівського лісництва Віктор Подлужний. Для багатьох позначки на ньому залишаються загадкою.

 «Розшифрувати ж написи на такому стовпі досить просто, - говорить старший майстер лісу Віктор Подлужний. І пояснює: «В першому рядку зазначається номер кварталу та номер виділу. В другому – скорочений напис лісогосподарського заходу, який проводиться, та рік його проведення. СР означає «суцільне рубання», ОСВ – «освітлення деревостану», ПРЧ – «прочищення деревостану», ПРЖ – «проріджування деревостану», ПРХ – «прохідне рубання», СРВ – «санітарне рубання вибіркове», СРС – «санітарне рубання суцільне», ІГР – «інші господарські рубання», ЛК – «лісові культури» (штучне лісовідновлення), ПРП – «природне поновлення лісу». Цифри у третьому  рядку означають номер ділянки (якщо такий є) та площа ділянки, на якій проводиться лісогосподарський захід.»

Отже читаємо63 – квартал, 29 – виділ, ПРЧ – прочищення деревостану, рік проведення 2021, площа ділянки 1,4 га.

Ділянкові стовпи відносяться до лісогосподарських знаків і встановлюється при виконанні лісогосподарських робіт на території лісового фонду. Тож навпроти стовпчика видно що і як тут роблять лісогосподарники.

В умовах Українського Полісся молодняки змикаються кронами вже на 5-6-му році від посадки - настає потреба у такому виді догляду, як РУБКА, яка б освітлювала головну породу від затінення іншими. Тож рубка освітлення – перший вид рубок догляду за лісом. Під час освітлення формують деревостани бажаного складу та густоти, забезпечуючи таку участь головної породи в деревостані, яка відповідає конкретним умовам та призначенню насадження.

У віці 11-20 років у насадження проводяться рубки прочищення. Таким чином забезпечуютьсклад і рівномірне розміщеннядерев головної породи на ділянці,формують оптимальну структуру майбутнього деревостану, регулюють кількісне співвідношення окремих порід. За потреби освітлення та прочищення може проводитися кілька разів. Щорічно на підприємстві проводять значний обсяг таких рубок догляду -майже 60 га на рік.

Такі  лісові насадження – з рівними рядами сосен, часто мішані із листяними породами – можна побачити у лісових угіддях, де ведуть діяльність лісогосподарські підприємства. Це – штучно створені ліси, які мають своє цільове призначення, а саме - отримання якісної деревини для господарського використання. У стиглому віці вони матимуть максимальний запас високоякісної деревини. Для цього насадження  формують і доглядають. Але поки дерева «стигнуть», вони виконують інші, не менш важливі, функції: суспільну та природничу. Адже ліси в Україні залишаються загальнодоступними для відвідування (окрім періоду високої пожежонебезпеки), служать середовищем існування для тварин, створюючи екологічні угрупування, не кажучи вже про визначну роль лісів у формуванні клімату.

Go to top
web site developer Bagnyuk Vitaliy https://vk.com/genowa