Все, що є у природі, для чогось та їй потрібно. І навіть… бліда поганка!  Вона утворює мікоризу з коренями багатьох лісоутворюючих порід - дуба, бука, граба,липи, берези та інших. Мікориза – це симбіоз, тобто взаємовигідне співіснування між грибом і рослиною. Дерево постачає грибам живлення у вигляді вуглеводів, вуглекислого газу, а гриб створює на коренях своєрідний щит від патогенних організмів та виділяє біологічно активні речовини, які покращують захисні властивості дерева. 

Але для людей бліда поганка – смертельно отруйний гриб! Найотрутніший у світі! Отруйними є навіть її спори, що можуть потрапити й на їстівні гриби поряд. Мабуть усі впевнені, що знають як виглядає бліда поганка: зеленувато- або жовто-сірий глянцевий капелюх, іноді з білими плямами, оторочка на довгій ніжці, що бере початок, як кажуть, з «яйця» або «мішечка» (вольви). І все ж її плутають із деякими їстівними грибами, які споживають на Поліссі.

Існує багато видів сироїжок із зеленим забарвленням шапки. У наших лісах найбільш поширені кілька видів, яких найчастіше плутають з блідою поганкою. Варто знати їх візуальні відмінності! У сироїжок, на відміну від поганки, ніжка товстенька і не має ні «оторочки», ані «мішечка» при основі.

Бліду поганку можна сплутати й з печерицями (шампіньйонами), особливо, Печерицею лісовою - через подібні місця зростання (печериця польова, що зрозуміло з назви, частіше трапляється на полях). За формою плодового тіла бліда поганка  дійсно дещо нагадує шампіньйон, особливо молодий – пластинки спочатку прикриті покривало, що пізніше перетворюється на «кільце-комір» на ніжці, схожа й консистенція м’якоті. Але у шампіньйонів відсутня вольва – «мішечок», з якого бере початок ніжка у блідої поганки – і це головна відмінність.

Гриб-зонтик, як ще його називають «курочка», дуже популярний завдяки своїм смаковим властивостям. Досвідченому грибникові його легко відрізнити від блідої поганки: капелюшок зонтика має характерну форму дзвіночка, на його верхівці є характерна «маківка», світлий, вкритий темними лусочками.  У поганки ж навпаки - плями світлі на темному фоні. Ніжка у гриба-зонтика не біла, а вкрита бурими лусочками, але на ній є кільце-«комір», як і у поганки, але у зонтика воно вільне – тобто його можна рухати вниз і вгору.

Бліда поганка у «яйці»

Та попри відмінності, бліда поганка, як і решта мухоморів, що тільки-но з’являються з-під землі, дуже подібна до молоденьких сироїжок, печериць і зонтиків. Тому не варто збирати ці гриби, якщо немає повної впевненості.

Go to top
web site developer Bagnyuk Vitaliy https://vk.com/genowa