Система електронного обліку деревини (ЕОД) дає можливість переглянути кожну ланку руху заготовленої деревини від місця її заготівлі до кінцевого споживача. Нагадаємо, що метою впровадження у країні системи ЕОД було не лише зробити ринок деревини прозорим, усунути можливість тіньового обігу, а й удосконалити документообіг – уся облікова інформація передається і зберігається в електронному вигляді.

Як практично застосовується електронний облік деревини на ДП «Малинський лісгосп АПК»:    

Зрізана деревина обліковується одразу на ділянці, що перебуває у розробці. Трельована (складена у штабелі) дров’яна деревина маркується одним чіпом на один штабель. Його номер чіпу разом із характеристиками штабелю (розміри, обєм та вид продукції ) заносяться до системи за допомогою кишенькового комп’ютера. Одразу ж роздруковується первинний документ на приймання і зберігання продукції.

Ділова деревина маркується чіпами перед її складанням – кожна колода окремо. Дані про сортимент одразу вносяться у електронну систему. Після того промарковані колоди трелюються (складаються) для відвантаження.

З ділянки рубки маркована деревина відвантажується на машину підприємства для перевезення. Водій приймає на себе товар за товарно-транспортною накладною (ТТН). У цьому супроводжуючому документі зазначено усі дані про автомобіль, деревину, а також звідки та куди рухається транспорт. Автотранспорт ДП «Малинський лісгосп АПК» легко впізнати за логотипами підприємства розміщеними на дверях машини з боку водія.

Інформація з кишенькового комп’ютера майстра лісу передається Інтернетом до єдиної державної системи електронного обліку та до бухгалтерії підприємства. Єдиною завадою процесу може стати недостатнє покриття мобільним зв’язком.

Чіп, яким маркується деревина, має унікальний номер, штрих-код та додаткове позначення - за цим маркуванням стоїть вичерпна інформація щодо походження деревини та її руху, яку можна віднайти на загальнодоступному інтернет-сервісі Державного агентства лісових ресурсів України "Лісогосподарський Інноваційно-Аналітичний Центр" у розділі «Перевірка деревини» https://open.ukrforest.com/. Так само за номером ТТН можна перевірити хто, звідки і куди перевозить деревину.

Що робить систему ЕОД інструментом ефективного контролю?

По-перше, робота підприємства з системою електронного обліку лісопродукції можлива лише при наявності у нього дозвільних документів на рубку – лісорубних квитків, відомості з якого до ЕОД адміністратор системи вносить першочергово.

По-друге, первинна документація складається у електронному вигляді безпосередньо під час здійснення заготівлі, а тоді - зберігання, перевезення та реалізації лісопродукції - на всіх стадіях виробництва і місцях зберігання.

По-третє, кожен може перевірити легальність походження деревини від етапу її заготівлі з подальшим рухом продукції аж до моменту її реалізації, скориставшись загальнодоступним електронним сервісом.

Go to top
web site developer Bagnyuk Vitaliy https://vk.com/genowa