Колектив ДП "Малинський лісгосп АПК" сердечно вітає нашого ювіляра - Олександра Йосиповича Чермака! Олександр Йосипович - головний механік підприємства. Працює від часу його заснування! Він - грамотний фахівець, відповідальний працівник, надійний колега та добра, чуйна людина. У колективі має велику повагу та авторитет. Шановний Олександре Йосиповичу! Прийміть щирі побажання міцного здоров'я, здійснення усіх задумів, добробуту, родинної злагоди та благополуччя!
20.03.19
«Як організувати відпочинок у лісі – безпечний для людей і природи». Читати далі…
Звідки взялися мільйони кубометрів вивезеного за кордон лісу, де дівся мільярд євро від так званої контрабанди лісу? І як ці мільйони кубів промайнули повз пильне око українських митників? На ці питання журналісту газети «Природа і суспільство» відповів голова Товариства лісівників України Юрій Марчук. Читати далі...
З огляду на високу температуру повітря у лісах області оголошено 5 (надзвичайний) – найвищий клас пожежної небезпеки.Читати далі...
28.04.18
27 квітня на території ДП «Малинського лісгоспу АПК» вперше в історії «Житомироблагроліс» відбулися спільні з управлінням ДСНС у Житомирській області тактико-спеціальні навчання.
ДП «Малинський лісгоп АПК» — лідер року серед усіх господарських підприємств України за Національним бізнес-рейтингом-2017.
Днями керівнику підприємства Володимиру Антонюку вручили почесну нагороду «Лідер року 2017» та національний сертифікат за підписом голови оргкомітету Національного бізнес-рейтингу в Україні Інни Литвинової.
Золото рейтингу ДП «Малинський лісгоп АПК» отримав за показником «Чистий дохід від реалізації продукції, товарів, робіт і послуг» за основним видом діяльності.
В цілому 2017-го року Національний бізнес-рейтинг здійснив комплексне ранжування 315 794 українських підприємств. Експерти вважають, цей рейтинг дає найоб’єктивнішу, незалежну оцінку, беручи до уваги основні показників фінансово-господарської діяльності.
Також ДП «Малинський лісгоп АПК» — найбільший платник податків та обов’язкових платежів до всіх рівнів бюджету серед усіх комунальних підприємств області. Лісгосп — дочірнє підприємство ЖОКАП «Житомироблагроліс» Житомирської обласної ради.
Відповідно розробленого комплексного плану заходів по охороні хвойних насаджень від самовільних рубок, створено штаб координації дій, створено п’ять рейдових бригад з використанням квадрокоптера для виявлення лісопорушників, установлені фотопастки, проводяться профілактично – роз’яснювальна робота лісовою охороною з громадськістю.
Відповідно наказів підприємства щоденно виїжджають рейдові бригади на охорону лісових насаджень.
Лісова охорона підприємства тісно співпрацює з правоохоронними та природоохоронними органами, громадськими організаціями та проведенню профілактичної, інформаційної роботи з висвітлення питань недопущення та відповідальності за скоєні незаконні рубки.
Адміністрація підприємства звертається до громадян міста та району з проханням самовільно не йти в насадження і не рубати новорічні ялинки, а купувати у вказаних пунктах. У разі виявлення самовільної рубки, порушники будуть притягуватися до адміністративної відповідальності. Також стягуватимуться заподіяні збитки, згідно з чинним законодавством.
З метою запобігання незаконному вирубуванню хвойних насаджень у лісових масивах підприємства в період новорічних свят та впорядкування реалізації новорічних ялинок, підприємством створено чотири торгівельні пункти: у Барвінківському, Ворсівському, Недашківському та Привітнянському лісництвах. Також здійснюватимется виїздна торгівля у місті.
Ціни на реалізацію новорічних ялинок затверджені наказом по підприємству від 12.12.2017 року №04-02/216:
До 1 метра – 36 гривень, 1,0 -1,5 метра – 54 гривні, 1,5 – 2,0 метра – 66 гривень, 2,0 – 2,5 метра – 84 гривні.
Як повідомляє ДП «Малинський лісгосп АПК», для охорони лісу від лісопорушень, відповідно до наказу по підприємству, рейдові бригади лісівників щоденно виїжджають на охорону лісових насаджень підприємства. Рейди проводять спільно з правоохоронцями та державною екологічною інспекцією. Для щоденних рейдів задіяно п’ять автомобілів «Нива» та три «УАЗи».
Лісова охорона «Лісгоспу АПК» запрошує до співпраці також громадських активістів, для спільних рейдів та висвітлення інформації про незаконні рубки в лісах. В денних профілактичних рейдах по двох лісництвах ДП «Малинський лісгосп АПК» побували і журналісти «СП».
Недашківське лісництво. Почали рейд на перехресті за бетонкою біля Пиріжок на північ — до межі Народицького району, сіл Рудня Калинівська та Бродник. Зі сходу на захід лісові угіддя АПК тягнуться від Вишева до Червоного Лану та Скуратів. Загальна площа Недашківського лісництва, яке доводиться охороняти, — 6 086 гектарів.
У складі рейдової бригади цього дня були лісничий Недашківського лісництва Віталій Чушенко, помічник лісничого Микола Козленко та старший майстер лісу Володимир Залізко (на знімку зліва)
Як повідомив під час рейду лісничий Віталій Чушенко, що вже є випадки вирубки новорічних ялинок на землях сільськогосподарського призначення — браконьєри заздалегідь готуються до свят.
Ворсівське лісництво. Почали рейд із 52-го кварталу лісового обходу №6, це за Ворсівкою, у напрямку Радомишльського району, де, за словами лісівників, часто можна зустріти лісових браконьєрів із сусіднього району. Територія лісництва, яку потрібно охороняти, — 5413 гектарів, з них більше 70 гектарів — молодих соснових насаджень, де вже можна зустріти людей, які «надивляються» собі чи для продажу новорічну ялинку.
У складі бригади цього дня були помічник лісничого Ворсівського лісництва Віталій Хиля, старший майстер лісу Віталій Марценюк та старший майстер лісу Єгор Суліма. До речі, саме ця рейдова бригада, у липні під час патрулювання упіймала браконьєрів, які вирубували дуби у 15-му кварталі Ворсівського лісництва.
Як розказав помічник лісничого Віталій Хиля, зробити це було непросто, щоб вдалось повністю довести провину лісових браконьєрів: влаштовували таємні засідки разом із поліцією та встановлювали фотопастки. До речі, фотопастки лісівники використовують у боротьбі з незаконними рубками доволі часто.
Лісова охорона, отже, працює пильно і цілодобово, і наголошує, що штрафи за незаконні рубки зараз дуже високі.
Підприємство підбило підсумки роботи в пожежонебезпечний період.
На технічній нараді 18.10.2017 в ДП «Малинський лісгосп АПК» розглянуто підсумки пожежонебезпечного періоду 2017 року. Були обговорені обсяги проведених профілактичних лісозахисних заходів. На протязі цього періоду було проведено 64 рейди по виявленню порушень Правил пожежної безпеки в лісі спільно з правоохоронними органами, екологічною інспекцією, громадськістю. Було проведено 45 лекцій на протипожежну тематику. Також за цей період було влаштовано 207 км. нових мінералізованих смуг, проведено догляд за 597 км. існуючих мінералізованих смуг, перекрито 57 позапланових доріг, встановлено 74 аншлаги наглядної агітації на протипожежну тематику, проведено п’ять виступів в засобах масової інформації.
Відзначили ефективну роботу лісової охорони по попередженню пожеж в лісі та локалізації їх на прилеглих територіях, які становили загрозу лісу. Відмічено, що протягом всього пожежонебезпечного періоду 2017 року жодної лісової пожежі не зафіксовано. Керівниками підрозділів проведено технічні наради з лісовою охороною, проаналізовано наслідки роботи за 2017 рік по охороні лісів від пожеж.
Було прийнято рішення до початку пожежонебезпечного періоду 2018 ріку розробити комплексний, мобілізаційний та оперативний плани гасіння лісових пожеж і погодити їх з органами місцевої влади та підрозділами ДСНС, привести в готовність ЛПС-1 та пункти зосередження протипожежного інвентаря згідно встановлених норм, створити резерв паливно-мастильних матеріалів, провести з працівниками лісової охорони навчання та тренування згідно затверджених норм, відповідно до Закону України «Про пожежну безпеку» провести обов’язкове страхування працівників відомчої пожежної охорони, організувати резервні команди, з особовим складом лісо-пожежних формувань та резервними командами провести інструктажі з питань пожежної безпеки та техніки безпеки при гасінні лісових пожеж, організувати роботу пожежно-технічної комісії, скласти схему оповіщення з зацікавленими службами, постійно проводити попереджувальні та профілактичні заходи, лісовій охороні постійно проводити роз’яснюючі роботи серед населення і громадян, що працюють в лісі, по попередженню виникнення пожеж.
З 10 жовтня на підприємстві розпочалися польові роботи з інвентаризації та атестації лісокультурних об’єктів. З працівниками лісової охорони, які будуть задіяні на роботах, пов’язаних з інвентаризацією та атестацією лісокультурних об’єктів (помічниками лісничих, майстрами та старшими майстрами лісу) попередньо проведено практичні навчання з обліку та оцінки якості лісокультурних об'єктів, а саме:
- лісових культур, не переведених у вкриті лісовою рослинністю землі, створених на лісових ділянках, що були вкриті лісовою рослинністю (відновлення лісів) і на землях, що раніше не були зайняті лісом (лісорозведення);
- лісових плантацій новорічних ялинок;
- природного поновлення;
- об'єктів у лісових розсадниках (посівні відділення розсадників та шкілки).
Інвентаризація та атестація лісокультурних об’єктів проводиться шляхом закладання пробних площ (відрізків) для обліку життєздатних рослин та планування на послідуючий період заходів з їх поліпшення (догляди, доповнення, внесення добрив, захист від пошкодження дикими тваринами, боротьба із шкідниками та ін.). Всі ці роботи мають одне завдання – вчасно та якісно провести роботи з відтворення лісів з метою створення в конкретних типах лісорослинних умов високопродуктивних та біологічно стійких деревостанів різного цільового призначення
Шановні працівники та ветерани лісового господарства!
Прийміть найщиріші вітання з нагоди професійного свята – Дня працівника лісу.
Ліс – наше найбільше природне багатство, запорука екологічної безпеки, пріоритетна складова народногосподарського комплексу і основа економічної стабільності країни. Збереження, примноження, дбайливе і раціональне використання цього безцінного національного скарбу – обов’язок не лише лісівників, а й громадськості, кожного жителя нашої рідної України.
Велике спасибі Вам, шановні працівники та ветерани лісового господарства, за невтомну працю і самовідданість.
Сердечно бажаємо Вам та Вашим родинам міцного здоров’я, щастя, добра, достатку і мирного неба.
Сертифікація лісового господарства України поряд з іншими вимогами щодо його ведення вимагає виявлення та збереження особливо цінних лісів. Будь-який ліс чи територія, де є види, ідентифіковані як особливо цінні для збереження, рідкісні, ендеміки, - отримує статус особливо цінного (ОЦЗЛ) з відповідним режимом господарювання. Протягом минулого року на території ДП «Малинський лісгосп АПК» кандидатом біологічних наук, старшим науковим співробітником, який являється членом-кореспондентом Лісівничої Академії наук, членом Національної комісії з питань Червоної книги України, Орловим О.О. проводились науково-дослідні роботи по виявленню локалітетів рідкісних представників рослинного та тваринного світу, визначенню ОЦЗЛ та режимів лісокористування в них. Результатом роботи являється звіт по ДП «Малинський лісгосп АПК», в якому зазначені виявлені локалітети рідкісних представників флори та фауни, їх розміщення по території підприємства, еколого-біологічна характеристика, рекомендації щодо ведення в ОЦЗЛ лісового господарства, моніторинг.
ротягом 17-19 липня в межах підприємства проведено додаткове лісопатологічне обстеження насаджень за участю спеціалістів ДСЛП «Вінницялісозахист», під час якого виявлено пошкодження деревостанів різних ступеней інтенсивності та рекомендовано провести санітарне рубання вибіркове на площі 111,1 га, санітарне рубання суцільне на площі 12,5 га. Під час попереднього обстеження використовувались дані повідомленьлісової охорони підприємствата дані обстеження за допомогою квадрокоптера. Упродовж останніх років у лісах Полісся України
загалом і Житомирської області зокрема активізувалися лісопатологічні процеси, які стали хронічними та призводять до всихання соснових насаджень. У багатьох насадженнях всихання відбувається швидкими темпами, протягом одного вегетаційного періоду. В більшості випадків це відбувається у пристигаючих насадженнях природного походження, у сприятливих для зростання сосни звичайної умовах.
Основними причинами розвитку та поширення цих процесів являються аномально теплі зими, стійкі високі температури влітку, тривалі бездощові періоди та пониження рівня грунтових вод у вегетаційний період.
Однією з причин ослаблення насаджень є грибні хвороби викликані офіостомовими грибами (мікози), які можуть розвиватися у гострій чи хронічній формах. Збудників хвороб
родів цератоцистис та опіостома можуть активно чи пасивно переносити стовбурові шкідники – короїди та вусачі, а також шкідники коріння. Серед поширених видів стовбурових комах, які можуть переносити збудників хвороб дерев сосни – верхівковий короїд, чорний сосновий вусач, хвороб ялини – типограф (друкар).
Для сосни роль комах у перенесенні збудників хвороб підтверджено як зарубіжними науковцями, фінськими, шведськими, російськими так і вітчизняними (УкрНДІЛГА, Східлісозахист).
Вершинний короїд (жук завдовжки 2,5 – 3,7 мм. Жуки пробуджуються в першій декаді квітня і поновлюють додаткове живлення в ходах. Літ починається наприкінці квітня за температури повітря 15 – 19 °С, масовий — на початку травня за температури 20 °С.
Через 2 – 3 доби самка вигризає в деревах рідко розміщені камери і відкладає яйця, запечатуючи їх зверху пробочкою. Плодючість — 16 – 120 яєць. Розвиток триває від 8 до 14 діб. Відроджені личинки прокладають ходи завдовжки 2 – 5 см і залежно від температури завершують розвиток за 16 – 60 діб. Заляльковуються наприкінці травня. Розвиток лялечки завершується за 7 – 16 діб. Новоутворені жуки впродовж 12 – 20 діб додатково живляться у місцях розвитку. При масовому заселенні засихаючих дерев, якщо кора втрачає свіжість, жуки переходять для живлення на інші дерева. За наявності 8 – 10 жуків вони вигризаютьу корі цілі ділянки.
Літ жуків другого покоління відбувається в липні. Повторюється процес утворення камер, відкладання яєць, відродження та живлення личинок, їх заляльковування і утворення жуків, які залишаються під корою до весни. За рік розвивається дві генерації.
Чорний сосновий вусач (Зимують личинки всередині стовбуріву колисочках. Навесні
заляльковуються. Лялечка розвивається впродовж 15-25 діб. Новоутворені жуки прогризають льотний отвір діаметром 5-7 мм і виходять назовні.
Літ жуків починається в середині червня і триває до вересня. Жуки додатково живляться тонкою корою гілочок і пагонів, що часто призводить до їх засихання. Самки відкладають по 1-2 яйця у вигризені насічки на корі ослаблених дерев. Плодючість – 30 яєць. Через 7-14 діб відроджуються личинки і переходять у кору. Упродовж місяця вони живляться лубом, потім заболонню і деревиною. До осені проточений хід закінчується лялечковою колисочкою поблизу поверхні деревини, в якій личинки залишаються до весни наступного року. За рік розвивається одна генерація. Деяка частина личинок у стані діапаузи залишається до двох-трьох років.
Протягом останніх років Поліським філіалом УкрНДІЛГА було проведено дослідження цієї проблеми у лісових насадженнях ДП«Малинський лісгосп АПК».
Наслідками розвитку виявленої хвороби є всихання дерев і втрата технічної придатності деревини внаслідок «посиніння», зменшення її ринкової вартості, збільшення чисельності шкідників та їх поширення на суміжні ділянки деревостану. Посиніння деревини, залежно від категорії санітарного стану дерева, може охоплювати тільки верхівкову частину крони або всю крону, частину стовбура або весь стовбур.
Надзвичайно важливу роль у зменшенні негативних наслідків хвороби відіграють терміни проведення відповідних санітарних заходів. Чим коротший період від виявлення осередків захворювання до їх ліквідації, тим кращими є перспективи збереження насадження.
Невчасно проведені санітарні рубки без урахування темпів поширення хвороби призводять також до значних економічних втрат.
Для підвищення продуктивності і стійкості соснових лісів до шкідників і хвороб необхідним є впровадження лісовідновлення і лісорозведення на принципах екологічно орієнтованого лісівництва. Необхідний постійний лісопатологічний моніторинг за санітарним станом насаджень, своєчасне виявлення осередків прояву хвороби, і в першу чергу у ослаблених. Залишати листяні породи та дерева-насінники сосни, стійкі до захворювань. Лісовідновлення проводити з максимально можливим використанням природнього поновлення.
ДП "Малинський лісгосп АПК" нагадує що триває пожежонебезпечний період, так як ліси ДП
«Малинського лісгоспу АПК» це ліси колишніх колгоспів, які межують з полями, а це значить, що при спалюванні трав’янистої рослинності та стерні пожежа перекидається у наші ліси. Адміністрація підприємства звертається до громадян міста та району з проханням відпочиваючи на природі не забувайте про правила поведінки в лісі особливо при поводженні з вогнем, не залишайте не затушені багаття, не кидайте не загашені цигарки та сірники, не засмічуйте ліс, не випалюйте траву. Водночас нагадуємо, що згідно ст. 77 КупАП за порушення вимог «Пожежної безпеки в лісах України» передбачена адміністративна відповідальність.
При виявленні лісової пожежі, просимо телефонувати 101 або (04133) 5-49-69
Проведено висаджування лісу на площі 248,2 га при плані 216,2 га, природного поновлення 12,3 га, в цьому числі сприяли природньому відновленню на площі 3,1 га.
Висіяно насіння сосни звичайної та інших порід:
-в лісових розсадниках – 0,3984 га
-в теплиці – 0,013 га
-в коробах – 0,0251 га
Всього посіяно 0,436 га, де вирощуєтся приблизно 800 тисяч сіянців сосни звичайної та іншихпорід, що повністю задовольнить потреби лісгоспу на наступну лісокультурну кампанію.
Перевірка готовності ДП"Малинський лісгосп АПК" до початку пожежно-небезпечного періоду 2017 року. Перевірку провів начальник оперативно кординаційного центру Управління ДСНС України в Житомирській обл. Лаговський В.Б.
В зв’язку з настанням стійкої сухої погоди та з метою своєчасної організації по виявленню, тушінню та розслідуванню випадків пожеж, лісничі всіх лісництв вводять обов'язкове цілодобове чергування. Встановлюють у вихідні та святкові дні чергування відповідальних Інженерно - технічних працівників на підприємстві. Зобов’язують відповідальних чергових виходити до 10год. 00 хв. на зв'язок з відповідальним черговим "Житомироблагроліс" З метою більш швидкого реагування та організації робіт по гасінню лісових пожеж керівники підрозділів підприємства будуть знаходитися на постійному зв’язку з відповідальним черговим, лісова охорона буде щоденно патрулювати лісові обходи, цілодобово чергувати на підприємстві, в лісництвах буде постійна готовність ЛПС до гасіння пожеж. Контроль за виконанням буде покладено на головного лісничого ДП "Малинський лісгосп АПК"
23.04.2017
В лісництвах ДП «Малинський лісгосп АПК» відбулася акція «Майбутне лісу в твоїх руках» за участі громад району, депутатів селищних рад, активістів та учнів місцевих шкіл.
У четвер, 6 квітня, відбулася акція «За чисте довкілля» за підтримки «Малинського лісгоспу АПК». У Недашках працівники місцевого лісництва, школярі та небайдужі жителі села прибирали територію навколо меморіалу «Скорботна мати», присвяченого жертвам голодомору та політичних репресій, а в селі Першотравневе, монумент спаленому під час Другої світової війни селу.
Оголошено сезон тиші в період масового розмноження диких тварин, з 1 квітня до 15 червня, забороняється проведення робіт та заходів, які є джерелом підвищеного шуму та неспокою (пальба, проведення вибухових робіт, феєрверків, санітарних рубок лісу, використання моторних маломірних суден, проведення раллі та інших змагань на транспортних засобах).
{ Частина п'ята статті 39 в редакції Закону N 322-VIII ( 322-19 ) від 09.04.2015 }
Про оголошення в місцях масового розмноження та вирощування потомства дикими тваринами «сезону тиші»
Розглянувши лист ДП «Малинський лісгосп АПК» від 09.03.2017 р. №103 про вжиття заходів щодо прийняття рішення про оголошення в місцях масового розмноження та вирощування потомства дикими тваринами відповідно до п.24 ч.1 ст.43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ч.1 ст.39 Закону України «Про тваринний світ», районна рада
ВИРІШИЛА:
1. Оголосити "сезон тиші" з обмеженням господарської діяльності та добуванням об’єктів тваринного світу в період з 1 квітня по 15 червня 2017 року в місцях масового розмноження та вирощування потомства дикими тваринами, а саме:
ДП «Малинський лісгосп АПК»:
Мисливське господарство РГО «УТМР»
- Недашківське лісництво:квартал 16 загальною площею 114,2 га (адміністративні межі Недашківської сільської ради);
- Ворсівське лісництво: квартал 1 загальною площею 97,5 га (адміністративні межі Малинівської сільської ради) та квартал 15 загальною площею 74,0 га (адміністративні межі Українківської сільської ради);
- Барвінківське лісництво: квартали 3, 6, 12, 13, 19 - 21, 31, 32, 34, 36, 37, 44 загальною площею 960,1 га( адміністративні межі Чоповицької об’єднаної територіальної громади Малинського району);
Мисливське господарство МРГО «ТМР»
- Привітнянське лісництво: квартали 8, 9, 10, 12 загальною площею 318,5 га (адміністративні межі Морозівської сільської ради);
Мисливське господарство МРГО «Янівка»
- Ворсівське лісництво: квартали 34, 35, 36, 53 загальною площею 204,7 га (адміністративні межі Ворсівської сільської ради) та квартал 63 загальною площею 59,8 га (адміністративні межі Іванківської сільської ради);
Мисливське господарство ГО ТРіМ «Оберіг»
- Привітнянське лісництво: квартаи 41, 42, 43, 44 загальною площею 420,2 га та Ворсівське лісництво: квартали 2,3 загальною площею 201,8 га (адміністративні межі Нововороб’ївської сільської ради);
Мисливське господарство товариство «Лісова варта»
- Барвінківське лісництво: квартал 4,7 загальною площею 156,5 га (адміністративні межі Чоповицької об’єднаної територіальної громади Малинського району);
Мисливське господарство Тов СКМ «Гран Прі Малин»
- Ворсівське лісництво: квартал 30 загальною площею 158,9 га (адміністративні межі Горинської сільської ради) та квартали 41, 42, 44 загальною площею 248,8 га (адміністративні межі Ворсівської сільської ради);
- Недашківське лісництво: квартали 61,64 загальною площею 84,0 га (адміністративні межі Скуратівської сільської ради);
Мисливське господарство ТОВ «Квінта Плюс Компані»
- Недашківське лісництво: квартали 28, 29, 30, 40 загальною площею 472,0 га (адміністративні межі Дібрівської сільської ради);
Мисливське господарство ТОВ «Призма-3»
- Ворсівське лісництво: квартали 38,60 загальною площею 130,8 га (адміністративні межі Іванківської сільської ради);
- Барвінківське лісництво: квартали 67, 71, 72, 73, 74 загальною площею 374,4 га (адміністративні межі Устинівської сільської ради); та квартали 49, 52, 53, 58 загальною площею 485,0 га (адміністративні межі Луківської сільської ради).
2. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань земельних ресурсів, соціально-економічного розвитку села, з питань промисловості, будівництва, транспорту, житлово-комунального господарства та екології.
Голова районної ради М.С. Левковець
Стаття 39. Охорона середовища існування, умов розмноження,шляхів міграції тварин
Підприємства, установи, організації і громадяни при здійснення будь-якої діяльності, що впливає або може вплинути на стан тваринного світу, зобов’язані забезпечувати охорону середовища існування, умов розмноження і шляхів міграції тварин. При цьому зазначені суб’єкти спільно з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового та мисливського господарства, органом місцевого розмноження диких тварин та своєчасно інформують населення про правила поведінки, яких необхідно дотримуватися в таких місцях.
{ Частина перша статті 39 із змінами, внесеними згідно із Законом N 322-VIII ( 322-19 ) від 09.04.2015 }
Малинський лісгосп АПК: Ми не маємо права допустити знищення лісів району
Із семінару у Малинському лісгоспі АПК: «Громадськість любить лічити зрізані дерева, «списуючи» все на лісників. Але давайте порахуємо, скільки лісники зберегли дерев — не собі, а для майбутніх поколінь…»
П’ятниця, 23 вересня, 7-а ранку. Лісівники з усіх лісництв Малинського лісгоспу АПК зібрались на відкритий семінар у Привітнянському лісництві. Тема — збереження лісу, якщо в двох словах. Якщо ж детальніше…
Спочатку побували на місці суцільного зрубу 2016 року. Це майстерська дільниця №1, обхід №4, квартал 48 Привітнянського лісництва. Чому такі детальні координати? Щоб кожен бажаючий, хто читає цю інформацію, міг поїхати і на власні очі переконатись у побаченому. Суть нововведення, як пояснив у розмові лісничий Привітнянського лісництва Петро Гаєвський у тому, що, готуючи площу після суцільної вирубки, лісівники відходять від стандартних інструкцій і рекомендацій, якими керувалися завжди. Тому ще тепер доводиться враховувати зміни кліматичних умов, істотне зниження вологості в грунтах тощо.
Якщо раніше виорювали ділянки, піднімаючи плугом лише верхній шар грунту, то нині спеціальний лісовий плуг ПКЛ-70 заглиблюється в землю на 15-20 сантиметрів, не менше. Такий спосіб осінньої підготовки площі до весняної посадки лісу дасть можливість зберегти у грунті вологу і саджанці гарно приймуться, будуть стійкими до хвороб. І саме в такий спосіб була виорана вище згадана ділянка лісу площею два гектари.
Їдемо далі. У майстерську дільницю №2, обхід №10, квартал 16. Це гущавина лісу, але, знову ж таки, бажаючі можуть потрапити туди, керуючись координатами. До слова, лісівники запрошують до співпраці громадськість — кожен бажаючий може день провести в лісі з лісником, подивитись за його роботою — легко це чи важко — цілодобово жити роботою, охороняти і доглядати ліс.
Але повернемось до нашої ділянки. Це теж територія суцільних рубок, яка була вражена сосновим мікозом. Але на ній лісники зберегли 150 молоденьких дубочків! Правда, усього їх було 160, говорить Петро Гаєвський, але,каже, що таку кількість дерев залишити цілими при суцільних рубках — треба бути справжніми майстрами, витратити чимало часу і ресурсів, обминаючи молоді деревця.
Їх кожне обв’язали стрічкою — будуть доглядати, і ці дуби швидко потягнуться догори. Коли вони виростуть? Років за п’ятдесят, не менше. Ті, хто залишив їх, навряд чи встигне побачити кремезний дубовий гай у цьому кварталі. Ця справа, говорили між собою лісники, — для майбутніх поколінь, адже дерева ростуть три покоління роботи одного лісника.
Втім, це був, так би мовити, ліричний відступ. Якщо серйозно — поки, дійсно, від тотальної захворюваності сосни ми не втечемо, дерева хворіють і гнуть, причому дуже швидко гинуть, втрачаючи і свою ліквідність. І це дуже важливий момент — ця теза теж прозвучала на семінарі — не треба чекати, доки вражена мікозом, але ще ліквідна сосна, стане, грубо кажучи, придатна лише на дрова. Адже ціна питання — у десять раз нижча неліквідної деревини за ліквідну. Хіба вибачать нам нащадки таке нераціональне поводження? Перед тим, як звинувачувати лісівників, варто задуматись над цим питанням.
До речі, це не поодинокий факт, а тенденція: коли між хворими соснами пробивається саме дубовий підлісок, можливо, з часом, листяні дерева витіснять хвойні, як багато років тому було навпаки. А вирости дубовим гаям на Поліссі допоможуть лісівники.
Нарада по запобіганню виникнення лісопорушень в лісових масивах
Сьогодні як помічник народного депутата П.В.#Дзюблика узяла участь у позачерговій нараді, яку організував директор підприємства В.М.Антонюк ДП «Малинський лісгосп АПК» у зв'язку з негативною ситуацією, що склалася навколо незаконних рубок та крадіжок лісу, вивезення піску, випалювання деревини на вугілля. На нараді були присутні голова райради М.С.Левковець, заступник прокурора, представник національної поліції, лісова охорона, жуналісти. Прозвучав звіт головного лісничого щодо ситуації з охороною лісів у лісництві. На щастя та завдяки професійній роботі лісівників, у Малинському районі ситуація контрольована. Проте пошесть, яка охопила сусідні райони та області (видобуток бурштину, випалювання деревини у так званих смолокурнях) може перекинутися і на наш район, адже зниження рівня життя населення, безробіття і відсутність серйозного покарання з боку держави підштовхують людей до протизаконних дій.
Головний висновок наради – недосконале #законодавство, яке обмежує повноваження лісівників щодо захисту лісових територій від порушників, низькі штрафи, а також окремі статті законів, які можна трактувати неоднозначно, тому їх неможливо застосовувати в ситуаціях, коли мова йде про притягнення порушника до відповідальності за скоєний злочин. Тому деякі закони і окремі статті треба переглянути та вдосконалити, про що було домовлено під час наради. Ми починаємо співпрацю з юристами лісового господарства і формулюємо зміни до статей Лісового кодексу. Другий важливий момент – патрулювання лісів з метою своєчасного виявлення рубок, пожеж, крадіжок лісу. Я наголосила, що в області створено «#Екологічну#варту#Житомирщини» та домовилася про співпрацю з лісівниками у цьому напрямку. Також порадила залучати до патрулювання небайдужу громадськість, "зелених" активістів з метою оперативного доведення інформації про порушення у лісництва та поліцію. Лісгоспом придбано квадракоптер (безпілотник), який, літаючи над лісами, з високою якістю фотографує лісові території, виявляючи сухі ділянки лісу, пожежі, несанкціоновані рубки. Сьогодні сухі ліси складають до 2000 га, і їх просто не встигають видаляти, окрім того цю проблему також треба прописати на законодавчому рівні. Є проблема безгоспних лісів – близько 11 тис. га, їх також треба узаконювати. Існує також проблема лісів, які виросли на людських паях, і держава не має права туди втручатися, бо це приватна власність. Проте коли приходять орендарі чи інвестори, які скуповують людські паї, вони починають корчувати та спалювати здоровий ліс-самосій, а йому можна було б знайти більш господарське застосування. Третій не менш важливий момент – по окремих порушеннях є звернення до прокуратури, і лісівники чекають, що результати розгляду будуть відповідати вимогам законодавства, а порушників притягнуть до кримінальної чи адміністративної відповідальності по всій строгості закону, а не як завжди, в кінці року усе спишуть на недбале господарювання лісового підприємства. Отож найближчі наші плани - це передусім аналіз Лісового Кодексу з метою внесення змін до нього, співпраця по патрулюванню лісових територій «Екологічною вартою Житомирщини», вивчення ситуації з безгоспними лісами (що виросли на землях запасу) з метою їх узаконення. Працюємо.
День довкілля відзначається в Україні у третю суботу квітня. Цього дня громадські організації проводять заходи, спрямовані на поліпшення стану навколишнього середовища, очищення водних джерел, озеленення тощо. Напередодні, 15 квітня, робили чистішим довкілля в місті і в районі колектив ДП «Малинський лісгосп АПК».
У міському парку культури та відпочинку імені Миклухи-Маклая, лісівники оновили альтанку, яку розбили містяни, а також прибрали листя і сміття довкола альтанки, біля штучного джерела поряд, а також прибрали все біля джерела-кринички, звідки люблять брати воду малинчани.
Не залишились поза увагою лісгоспу і пам’ятні місця у селах. У селах, до речі, у лісівників були помічники. У Першотравневому спільними зусиллями лісівників і учнів місцевої школи впорядкували місце довкола пам’ятника. Так само і в Барвінках, і в Недашках — разом з місцевими школярами впорядкували територію біля пам’ятника і сквер за ним.
Замість того, щоб сидіти і хаяти життя, треба кожному піднятись і зробити добру справу. Якщо не в змозі посадити дерева, то хоча б не смітити в парку, адже це наше з вами місто, в якому нам жити.
На це запитання намагались дати відповідь минулого тижня під час семінару у лісі його учасники: учені на чолі з Олександром Тарасевичем, директором Поліського філіалу УкрНДІЛГА, громадські активісти, журналісти малинські і з Білої Церкви та всі, хто виявив інтерес до питання хвороби соснових насаджень у нашому регіоні. Організатор семінару — ДП «Малинський лісгосп АПК», на базі якого відбувся захід.
Цінність семінару була у тому, що кожен із учасників на власні очі побачив, що відбувається з хворим деревом у «рудих ореолах» лісу, а побачене підтверджували науковими коментарями фахівці. Тому усі учасники семінару одразу поїхали в ліс. Отже: 24 березня. Ліс. Сніг. Лісівники. Вчені, дерева та журналісти…
У лісі під Білим Берегом
Прибули в Привітнянське лісництво. Зустрів лісничий господарства Петро Гаєвський. Повідомив: територія Привітнянського лісництва Малинського лісгоспу АПК займає 6966 гектарів, це три майстерських дільниці, дванадцять обходів, в основному на території соснові насадження. Один із вражених сосновим мікозом — 72-ий квартал лісництва, там продовжили розмову.
Заглибились у лісовий квартал. Лісники, на прохання Тарасевича, вибрали сосну з рудою кроною. Таких дерев у згаданому кварталі було чимало, вони займали велику площу, відведену під санітарну рубку. Поки усі роздивлялись місцевість, лісники зрізали вибране дерево. Далі обрубали для зручності гілки, виміряли стовбур рулеткою і зробили позначки на стовбурі: аби через кожні 50 сантиметрів робити зрізи стовбура. Лісники все робили швидко, а Тарасевич відбирав зразки.
Краще за всі аргументи пояснить знімок: хвороба — судинний мікоз — починається з верхівки дерева і поступово іде донизу стовбура. Щоб упевнитись із висновками, зрізали ще одне хворе дерево. Картина повторилась.
Після цього поїхали в інший квартал лісництва — за Білий Берег. Там об’єктом стали уражені дерева не стиглого віку, а молоді насадження. В чому суть: як і в людей онкологічні хвороби, так і в дерев судинний мікоз — не обирає тих, хто вже пожив, хвороба швидко поширюється і на молоді насадження, вражаючи голки крони, і потім переходить на стовбур.
— Найгірше у цьому випадку те, що хворіють навіть самосії, — говорить директор лісгоспу АПК Володимир Антонюк і додає: — Молодняк природовідновлення завжди був стійкішим і до умов клімату, і до хвороб, на відміну від штучно посадженого лісу. Проте мікоз вражає і самосії не менше, ніж інші ділянки лісу…
Рубати чи лікувати?
Кілька слів про судинний мікоз. Це хвороба, яка вражає соснові насадження. Зовнішні її ознаки — руда крона, а стовбур на зрізі синього кольору. Прогресує мікоз у лісі дуже стрімко: якщо лісівники виявляють, наприклад, у квадраті кілька дерев, за місяць потому їх можуть бути вже десятки.
Основні ознаки деградації соснових насаджень: інтенсивне всихання деревостану, поширення всихання із півдня на північ, тобто першочергово гинуть дерева на найбільш освітлених узліссях, стінах лісу та лісосік, а також дерева, що з півночі примикають до діючих осередків всихання. Площі осередків всихання — від 0,1 до двох гектарів. Під час всихання крони дерев сосни поступово змінюють забарвлення глиці: з темно-зеленого до салатового, майже жовтого, потім — рудого. Як правило, крона починає всихати з верхівки. Відмерла глиця тривалий час залишається в кроні.
Висновок: причиною всихання сосни є комплекс негативних факторів — розмноження та розповсюдження стовбурових шкідників (переважно короїдів) та збудників судинного мікозу (офіостомових грибів) в умовах спалаху масового розмноження перших. Простими словами, дерева масово заселяє стовбуровий короїд-шкідник, який переносить офіостомові гриби, що викликають хворобу. Важливо пам’ятати: хворі на судинний мікоз сосни швидко гинуть, через що втрачається ділова деревина.
— На жаль, поки панацеї від соснового мікозу не винайшли, — говорить Олександр Тарасевич і додає: — Зараз вчені рекомендують лісівникам постійно проводити обстеження і санітарні рубки «рудого лісу», аби оперативно локалізувати зону хвороби і не поширювати її далі в ліс. До слова, санітарні рубки радять проводити в зимовий період, з дотриманням усіх правил та норм лісового господарства.
Відповідно до особливостей біології стовбурових шкідників, та враховуючи те, що зимуючий запас шкідника зосереджений під корою дерев (особливо в комлевій частині та пеньках), заготовлена деревина та пні обов’язково мають бути окоровані. Категорично забороняється вивезення у лісові насадження решток окорованої деревини, яка заселена вторинними (стовбуровими) шкідниками.
Чорнобиль нам іще покаже…
Так, шановні земляки, саме з наслідками Чорнобильської аварії у Поліському регіоні пов’язує хвороби соснових лісів Олександр Тарасевич. Науковець уже багато років спостерігає за нашими лісами, відгукується на запрошення лісівників, які звертаються за допомогою. Не раз під час семінару наголошував: «Ще Чорнобиль нам піднесе чимало сюрпризів». Адже радіація, яка осіла в грунті, зараз починає давати свої «плоди».
— Якщо судинний мікоз сосни поки не можемо вилікувати, — каже Олександр Васильович, — на мій погляд, аби зберегти заліснені площі Полісся, треба спробувати замінити сосну листяною культурою, тією ж березою, яка добре приживається тут.
Як аргумент від природи — усі поля, які не обробляють сільгосппідприємства, у районі заростають переважно березиною. Природа нам підказує, треба лише допомагати їй зберегти екосистему.
— Чи отримали ви відповіді на свої запитання? — звернулась до громадського активіста і еколога Ольги Гури.
— Науковці просто і доступно на конкретних прикладах у лісі пояснили, що відбувається з нашими лісами і чому вони хворіють та масово всихають. Для себе занотувала таке: основна причина — потепління клімату, маємо теплі зими без великих морозів, через це не гинуть шкідники, а весною починають швидко розмножуватися. У цілому природа міняється, і сосна буде витіснятися північніше, на жаль, тому у нас скоро ростимуть рослини, характерні для південних регіонів.
P.S. Іще багато можна говорити про ліс та хвороби сосон. Мені з усього запам’ятався епізод, коли Тарасевич відірвав шмат кори від хворого дерева, яка, власне, і сама вже відпадала. На стовбурі під корою — комахи-шкідники, які навіть не спали, хоч надворі березень, вони були живими і нищили потихеньку стовбур дерева. Їх звідти вилучити тільки дятлам під силу.
Запам’ятала і молоду соснову лісопосадку під Білим Берегом, де рудих саджанців було більше, ніж зелених. Та й всі малинчани це бачать, хто часто буває у лісі під Малином і за селами. А закінчити репортаж хочу словами директора лісгоспу Володимира Антонюка:
— Ліс хворіє. І хвороба ця поширюється дуже швидко. Ще років два-три тому ми дивувались, коли виявляли перші ореоли «рудого лісу», а тепер цих рудих сосон у кожному лісництві, на жаль, чимало. Основною функцією лісівників, — продовжує Володимир Миколайович, — було і є вирощування та збереження лісових насаджень, захист лісу від шкідників і хвороб.