Всихання та хвороби лісу

Однією з основних причин проведення санітарно-оздоровчих заходів є масове всихання насаджень під впливом зміни комплексу еколого-кліматичних факторів та дії вершинного короїда що за останні роки набуває значних масштабів та має тенденцію до збільшення. Наприклад у 2015  році виявлено та ліквідовано заходами боротьби всихання таких насаджень на площі 410,5 га, в 2016 році на площі 496,3 га., за перше півріччя 2017 року на площі 154,2 га.

  Для вивчення причин загибелі лісів ДП «Малинський ЛГ АПК» залучив науковців та уклав договір на співпрацю з Поліським філіалом Українського науково-дослідного інституту лісового господарства. Результати досліджень продемонстрували, що причиною всихання соснових насаджень є судинний мікоз хвойних, зумовлений розвиток мікроскопічних грибів у смоляних ходах сосни та ялини та під впливом дії зміни комплексу еколого-кліматичних факторів.    

    Коренева губка - одна з найпоширеніших хвороб лісу, яка вражає хвойні середньовікові насадження, що створені на землях, які вийшли з під сільськогосподарського користування. Таких насаджень, що знаходяться під постійним наглядом, де регулярно проводяться санітарно- оздоровчі заходи, на території лісгоспу 2547,5 га.

Вершинний короїд  (жук завдовжки 2,5 – 3,7 мм. Жуки пробуджуються в першій декаді квітня і поновлюють додаткове живлення в ходах. Літ  починається наприкінц іквітня за температури повітря 15 – 19 °С, масовий — на початку травня за температури 20 °С. Через 2 – 3 доби самка вигризає в деревах рідко розміщені камери і відкладає яйця, запечатуючи їх зверху пробочкою. Плодючість — 16 – 120 яєць. Розвиток триває від 8 до 14 діб. Відроджені личинки прокладають ходи завдовжки 2 – 5 см і залежно від температури завершують розвиток за 16 – 60 діб. Заляльковуються наприкінці травня. Розвиток лялечки завершується за 7 – 16 діб. Новоутворені жуки впродовж 12 – 20 діб додатково живляться у місцях розвитку. При масовому заселенні засихаючих дерев, якщо кора втрачає свіжість, жуки переходять для живлення на інші дерева. За наявності 8 – 10 жуків вони вигризають у корі цілі ділянки.

Літ жуків другого покоління відбувається в липні. Повторюється процес утворення камер, відкладання яєць, відродження та живлення личинок, їх заляльковування і утворення жуків, які залишаються під корою до весни. За рік розвивається дві генерації.

 

 

Чорний сосновий вусач (Зимують личинки всередині стовбурів у колисочках. Навесні заляльковуються. Лялечка розвивається впродовж 15-25 діб. Новоутворені жуки прогризають льотний отвір діаметром 5-7 мм і виходять назовні. Літ жуків починається в середині червня і триває до вересня. Жуки додатково живляться тонкою корою гілочок і пагонів, що часто призводить до їх засихання. Самки відкладають по 1-2 яйця у вигризені насічки на корі ослаблених дерев. Плодючість – 30 яєць. Через 7-14 діб відроджуються личинки і переходять у кору. Упродовж місяця вони живляться лубом, потім заболонню і деревиною. До осені проточений хід закінчується лялечковою колисочкою поблизу поверхні деревини, в якій личинки залишаються до весни наступного року. За рік розвивається одна генерація. Деяка частина личинок у стані діапаузи залишається до двох-трьох років.

 

 

 

Go to top
web site developer Bagnyuk Vitaliy https://vk.com/genowa